Несвідоме ставлення абонентів до оплати послуг за водопостачання призвело до закриття комунального підприємства

508

Кожен воліє сам розпоряджатися власним гаманцем, особливо коли туди поступають незвично великі суми. Наразі така ситуація склалася із коштами, які отримують мешканці населених пунктів району внаслідок компанії по монетизації субсидій: гроші надходять, але віддавати їх за послуги з водопостачання люди не поспішають.

Таким чином, станом на 25 березня 2019 року комунальне підприємство «Райкомунсервіс» недоотримало за лютий-місяць майже 30 тис.грн з жителів Приморської та Володимирівської сільських рад. Так, процес монетизації щойно розпочався і перекладати вину за фінансовий крах підприємства лише на цей факт було б несправедливим, адже дана проблема має багаторічні корені, серед яких: застаріла система водогонів та обладнання артезіанських свердловин, неактуальність діючих тарифів, законодавче позбавлення важелів впливу на злісних неплатників, низький рівень оплати населенням спожитих послуг, відсутність допомоги з боку держави тощо. Сукупність усіх цих чинників призвела до фінансової кризи на підприємстві, керівництво якого постійно вживало усіх можливих заходів щодо недопущення подібної ситуації.

Тож, 26 березня 2019 року на засіданні президії районної ради та постійних комісій з питань: промисловості, транспорту, будівництва та управління об’єктами спільної власності територіальних громад району; гуманітарної політики, медицини та соціального захисту населення було розглянуто питання щодо кризового стану фінансово-господарської діяльності КП «Райкомунсервіс». Наприкінці минулого року три сільські ради, жителі яких донедавна були абонентами підприємства, ухвалили рішення щодо створення власних комунальних підприємств, суттєво зменшивши обсяги роботи районного підприємства, що призвело до скорочення його штату. Але провести розрахункові виплати із звільненими працівниками Райкомунсервіс не може, оскільки абонплата, що надходить від мешканців лише двох сільських рад, є недостатньою навіть для розрахунку за електроенергію по забезпеченню роботи свердловин і водогонів, не говорячи вже про обов’язкові податки та мінімальну заробітну плату. Таким чином, районній раді, як засновнику даного підприємства, було адресовано відповідне звернення щодо двох шляхів виходу із «глухого кута»: надати фінансову підтримку чи забезпечити додатковими роботами за бюджетні кошти або розпочати процедуру ліквідації.

Депутати довго радились, намагаючись відшукати шляхи подолання кризової ситуації, але реально оцінивши стан справ та відсутність фінансових перспектив як на підприємстві, так і в районному бюджеті, було ухвалено рішення щодо розробки проекту рішення про закриття КП «Райкомунсервіс» та вирішення майнових питань, які будуть наслідком цього кроку.

Тож процедуру ліквідації буде розпочато, але чим це обернеться для громади, хто від цього виграє? Чи будуть сільські комунальні підприємства життєздатними в запропонованих умовах, які тарифи на воду зроблять їх спроможними на діяльність та розвиток, за чиї кошти буде ремонтуватися водопровідна мережа радянських часів? Районні обранці не на жарт стурбовані цим, адже розуміють, що допомоги чекати немає звідки.