Дбати про заклади освіти – дбати про майбутнє

918

29 січня 2020 року відбулося виїзне засідання представників депутатського корпусу Скадовської районної ради. Змінити вже звичний формат роботи спонукало важливе питання: як використано кошти районного бюджету на галузь освіти у 2019 році, чи ефективно? Адже інвестуючи бюджетні кошти у створення належних умов для освітнього процесу, ми дбаємо про майбутнє наших дітей та держави в цілому. Тому фінансове забезпечення належного функціонування освітянської галузі є об’єктом підвищеної уваги районної ради протягом останніх років.

Тож депутати на чолі з головою районної ради Олегом Федоровичем Стареньким відправилися по маршруту основних об’єктів, відремонтованих у 2019 році, першим з яких була Антонівська філія ОЗ СНВК «Академічна гімназія».

Протягом двох десятків років учні даної школи були позбавлені змоги займатися фізкультурою та спортом через фактично аварійний стан спортивної зали та, як наслідок, лівого крила будівлі – численні звернення не давали результатів, а коштів у районній казні для цього було замало.

І ось у минулому році перспектива відновлення її роботи отримала реальні обриси: з районного та обласного бюджетів було виділено 818,6 тис.грн (по 409,3 тис.грн відповідно) в результаті чого, перш за все, проведені роботи по усуненню наявної аварійності цієї частини навчального корпусу та попередження виникнення у подальшому таких фактів – вставлено тяжи посилення стін; цілком відновлено дане приміщення і вже у нинішньому році тут розпочнуться заняття учнів фізичною культурою та спортом. Усе відремонтовано за євростандартом: окрім якісно виконаних ремонтних робіт у самій спортивній залі, відновлено опалення у всьому спортивному секторі, відремонтовано роздягальні, облаштовані туалетні та душові кімнати – все оновлене та чекає на дітей.

Така дороговартісна «реанімація» стала можливою виключно завдяки тому, що цей заклад став майданчиком для втілення в життя проекту «Капітальний ремонт спортивної зали Антонівської філії ОЗСНВК «Академічна гімназія» Скадовської районної ради Скадовського освітнього округу», який був розроблений виконавчим апаратом Скадовської районної ради та переміг в обласному конкурсі, здобувши співфінансування з обласного бюджету.

Позитивні результати на даному об’єкті наочно демонструють виправданість організації фінансової співпраці: залучення коштів з бюджетів кількох рівнів для високовартісного капітального ремонту дали змогу повернути до життя майже безнадійно аварійну спортивну залу та оновити приміщення.

Також у будівлі Антонівської філії завдяки спільним зусиллям державного і районного бюджетів (сумарно більше 1 млн.грн) із частковим залученням коштів батьків було повністю замінено усі 111 вікон на енергозберігаючі та встановлено 14 нових внутрішніх і зовнішніх дверей, що осучаснило майновий комплекс в цілому та значно підвищило показники енергоефективності приміщення. Також у навчальному закладі проведено поточний ремонт кухні.

Депутати оглянули результати ремонтних робіт у даному приміщенні, які презентував начальник КУ «Скадовський центр ФГО» Фролов Олексій Володимирович, та наочно пересвідчились у цільовому використанні бюджетних коштів, створенні належних умов для навчання та виховання маленьких мешканців Антонівки. Від імені учнів школи, їх батьків, педагогів та всієї громади с.Антонівка депутатам районної ради виказала глибоку вдячність за відновлення спортивної зали директор філії Шевченко Тамара Василівна, наголосивши на необхідності продовження такої співпраці.

Наступною зупинкою у ході виїзного засідання став корпус початкових класів ОЗСНВК «Академічна гімназія».

У минулому році зовнішній стан цієї будівлі понад сторічного віку зазнав досить суттєвих метаморфоз: повністю замінено покрівлю, на капітальний ремонт якої були витрачені у рівних частинах кошти районного та міського бюджетів на загальну суму 1004,7 тис.грн, також за рахунок видатків з районного бюджету виконано ремонт вимощення і цоколя даної будівлі.

Але споруда 1910 року вимагає не лише цих, а докорінних змін, адже приміщення вже практично непридатне для організації сучасного освітнього процесу, у якому наразі беруть участь 247 маленьких скадовчан, і не може забезпечити дотримання деяких із санітарних норм, попри усі намагання та капіталовкладення.

Минулого року з’явилася перспектива будівництва за державний кошт нового корпусу ОЗСНВК «Академічна гімназія» у рамках реалізації анонсованої Президентом та Урядом України програми «100 шкіл, 100 садочків та 100 стадіонів», але через окремі чинники даний об’єкт вибув із раніше затвердженого вже на обласному рівні переліку.

Та все ж є сподівання, що вищі органи державної влади почують прохання педагогів та учнів Академічної гімназії і віднайдуть можливість забезпечити належним приміщенням колектив закладу, який у деякій мірі є флагманом освіти Півдня України – зустрічаючи депутатів на території школи, про це повідомила директор ОЗСНВК «Академічна гімназія» Скадовського освітнього округу Ганна Олександрівна Соценко, котра подякувала депутатам за розуміння проблем закладу та значні фінансові вкладення в облаштування будівлі початкових класів.

Черговим об’єктом у маршруті виїзного засідання була будівля самої комунальної установи «Скадовський центр фінансово-господарського обслуговування установ та закладів освіти»: у минулому році тут вперше після багатьох років проведені роботи по ремонту приміщень, фасаду та улаштування прилеглої території, утепленню теплотраси та оновленню електромережі.

Депутати, оглянувши на місці результати, погодились із доцільністю таких витрат, адже у даному комплексі працюють й інші державні та комунальні установи, а сам він є своєрідним осередком освітнього життя Скадовщини та розташований в районі центральної частини морського узбережжя міста, що неабияк впливає не лише на створення належних умов праці людей, а й на імідж нашого регіону.

Проте, чи не головною причиною оновлення всього корпусу КУ «Скадовський центр ФГО» було створення у минулому році комунальної установи «Скадовський інклюзивно-ресурсний центр» Скадовської районної ради Херсонської області.

Нова ланка у звичній системі організації освітнього процесу покликана працювати з особливими дітьми: проводити комплексну педагогічну та психологічну оцінку розвитку, надавати висновки про особливі освітні потреби та проводити корекційно-розвиткові заняття з тими з них, хто не відвідує заклади освіти. Такий профіль діяльності вимагав вибору приміщення, яке б відповідало багатьом вимогам: було розглянуто безліч варіантів, але за критеріями підійшла частина майнового комплексу ФГО, де завдяки рішенням районної ради було проведено переміщення орендарів, що вивільнило відповідні кабінети та дозволило провести капітальний ремонт і розпочати роботу інклюзивно-ресурсного центру.

Держава, запроваджуючи сучасну форму надання допомоги цій категорії дітей, потурбувалася про фінансування лише заробітної плати педагогічних працівників центру та оснащення кабінетів даної установи мультимедійним обладнанням, меблями та дидактичним матеріалом, а решта потреб з організації діяльності центру була задоволена коштом районного бюджету. Так, задля створення відповідних умов для роботи з особливими дітьми районною казною було профінансовано 572 тис.грн, які спрямовано на: капітальний та поточний ремонти приміщення КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» з облаштуванням сучасної санітарної кімнати, ремонт системи опалення, заміну вікон та дверей. Також коштом районного бюджету проведено оплату праці непедагогічних працівників установи та придбання 4 ноутбуків та 1 комп’ютера. Наприкінці 2019 року дана комунальна установа розпочала свою роботу в оновленому приміщенні, що відповідає сучасним стандартам та санітарним нормам. І вже 83 мешканця Скадовщини з особливими освітніми потребами віком до 18 років, які раніше мали досить обмежений потенціал соціалізації, відтепер отримали більше уваги та можливість щоденно одержувати допомогу фахівців центру, у тому числі й безкоштовні послуги логопеда, що наразі користуються найбільшим попитом.

Делегація районних обранців, відвідавши це дійсно затишне приміщення, одностайно схвалила доцільність проведених робіт, оскільки турбота про особливих дітей, допомога їм покращити якість психологічної та мовленнєвої адаптації у суспільстві, отримати освітні послуги нарівні з ровесниками є неабияким кроком уперед в розвитку громади.

Якщо попередні об’єкти здобували схвалення, то візит до відремонтованого та по-сучасному облаштованого спортивного сектору Скадовської спеціалізованої ЗОШ «Академія творчості» викликав у депутатів неабиякий захват, а у деяких представників сільських громад – добру заздрість учням даного закладу.

У 2019 році завдяки співучасті районного (609,8 тис.грн) та міського (585 тис.грн) бюджетів стало можливим проведення капітального ремонту даного приміщення. Разом з цим, коштом районного бюджету виконано поточні ремонти сходових маршів та гімнастичної зали, часткову заміну вікон, проведені роботи з оновлення котельні і системи опалення та санвузлів у будівлі школи.

Потрапивши до щойно відремонтованого приміщення гімнастичної зали, представники депутатського корпусу на мить втратили дар мови: перед ними була сучасна тренажерна зала, облаштована за останніми новаціями у галузі – дев’ять нових професійних тренажерів  викликали б заздрість і у відвідувачів відповідних закладів еліт-класу. Наразі до безкоштовних занять у цій залі будуть запрошені учні не лише даної школи, а й усіх міських шкіл.

Піднявшись на другий поверх будівлі, делегація оглянула відремонтовану спортивну залу та супутні приміщення. Слід згадати, що будівля школи є одним із останніх введених в експлуатацію закладів освіти району – у 1989 році тут вперше пролунав шкільний дзвоник, тому його проект вирізняється у деякій мірі сучасністю серед інших шкіл. Спортивна зала є чи не найбільшою серед своїх «колег» району, а її оновлення дозволить проводити різноманітні спортивні змагання районного та обласного масштабів. Окремо слід зазначити, що якість покриття підлоги дає можливість використовувати приміщення оновленої спортивної зали і для проведення у Скадовську щорічного відкритого фестивалю-конкурсу зі спортивного танцю «Кубок Чорного моря» пам’яті Лариси Шаронової – таку альтернативу розглянуть його організатори.

Шкільна родина в особі директора закладу освіти Галини Олександрівни Смирнової та керівного складу батьківського комітету щиро подякували за відновлення приміщень школи та увагу депутатів до проблеми кількарічної давнини по усуненню аварійності даху, заміні внаслідок цього електропроводки та ремонту кабінетів на третьому поверсі будівлі. Так, школа зазнала значних перетворень, а у проектах ще, як повідомив начальник КУ «Скадовський центр ФГО» Фролов Олексій Володимирович, будівництво на території освітнього закладу спортивного майданчика зі штучним покриттям 60х110 м – це має сприяти орієнтації молоді на здоровий спосіб життя та організації спортивного дозвілля підростаючого покоління західного мікрорайону м.Скадовська.

Наступною зупинкою на маршруті виїзного засідання була Красненська ЗОШ І-ІІІ ступенів.

За останні десять років цей заклад освіти, у якому наразі навчається 236 учнів, було суттєво оновлено: відремонтовано та введено в дію шкільну їдальню і харчоблок, замінено дахи навчальних корпусів, котельні та майстерні, встановлено два нових потужних універсальних опалювальних котла та насосне обладнання, облаштовано внутрішні санвузли у двох корпусах, замінено усі вікна на енергозберігаючі тощо.

У 2019 році досягненням став капітальний ремонт спортивної зали Красненської ЗОШ І-ІІІ ступенів загальною вартістю 627,9 тис.грн. Також у закладі відремонтовано електроопалення та електромережа.

Ознайомившись із результатами цих капіталовкладень, депутати районної ради зазначили, що будівля дійсно вимагала ремонту, але не кожен заклад освіти отримує таку фінансову «увагу», тому доречним було б прагнення колективу закладу до будь-яких самостійних дій у напрямку покращення матеріально-технічного стану.

Крайнім пунктом цієї «екскурсії» була Володимирівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, де у минулому році значних перетворень зазнала спортивна зала, на капітальний ремонт якої було витрачено з районного бюджету 920,8 тис.грн.

Відремонтоване приміщення дозволяє 174 учням цієї сільської школи не лише із задоволенням займатися спортом, а й пишатися такою турботою дорослих – адже не кожна школа навіть у великому місті має подібну спортивну залу. У даному освітньому закладі було здійснено також ремонти каналізаційної мережі, санвузлів закладу та вентиляційної системи харчоблоку. Директор школи Світлана Володмирівна Степанюк подякувала депутатам за таке чуйне ставлення до спортивного виховання дітей с.Володимирівки та виказала сподівання й на подальшу співпрацю.

Підсумовуючи виїзне засідання, Олег Федорович Старенький повідомив про ремонти і на інших об’єктах освітньої галузі району, акцентував увагу на придбанні у 2019 році бюджетним коштом двух шкільних автобусів та зазначив, що депутатський корпус районної ради 7 скликання приклав максимум зусиль, щоб усі освітні заклади Садовщини мали приблизно однаковий рівень матеріально-технічного стану – на порозі децентралізації ми маємо забезпечити кожному з них конкурентоспроможність та дати надію на подальшу діяльність. На 2020 рік ще у планах залишились ремонти в Лазурненській ЗОШ (спортивна та актова зали – відповідний проект Скадовського ФГО та районної ради переміг в обласному конкурсі, здобувши співфінансування з обласного бюджету на це у розмірі 500 тис.грн), спортивних залах Приморської та Благодатненської ЗОШ, заміна вікон та оновлення системи опалення в Тарасівській ЗОШ тощо.