На порядку денному – заходи з оптимізації мережі закладів загальної середньої освіти

1429

27 травня 2020 року перспективу  закриття (ліквідації) Андріївської, Гостроподолянської, Петропавлівської і Хатської шкіл обговорили на спільній нараді під головуванням голови районної ради Олега Федоровича Старенького за участю голови райдержадміністрації Світлани Олександрівни Покутньої та її заступника Валентини Андріївни Головатої, керівництва цих освітніх закладів, сільських голів Улянівської, Широківської, Благодатненської й Олександрівської рад, членів депутатського корпусу Скадовської районної ради. Відповідні проєкти рішень було подано районною державною адміністрацією на розгляд сесії районної ради, а напередодні ще надійшли матеріали щодо їх обговорень у громадах.

Перед присутніми виступила начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту райдержадміністрації Алла Аркадіївна Кишкіна, презентувавши фінансові розрахунки і перспективи подальшої діяльності навчальних закладів, які пропонуються для закриття, за результатами проведеного ґрунтовного аналізу як наповнення шкіл учнями і якості їх підготовки, так і фінансової складової.

Ситуація виглядає так, що Андріївська, Гостроподолянська, Петропавлівська і Хатська школи не можуть продовжувати працювати, так як мають у своїх класах менше 10-ти учнів, а значить постає питання про їх закриття – така вимога чинного законодавства. Фінансування з державного бюджету вони не отримуватимуть, а сподіватися на місцеві бюджети не доводиться, особливо в умовах формування територіальних громад уже найближчим часом: що підтвердила начальник фінансового відділу райдержадміністрації Ольга Яківна Підгайна.

У ході громадських обговорень, проведених відділом освіти, культури, молоді та спорту райдержадміністрації за організаційної підтримки місцевих рад, було вивчено думку зацікавлених осіб. Таким чином жителі с.Андріївка і с.Гостроподолянське, зваживши всі «за» і «проти», погодили закриття малокомплектних шкіл на своїй території, відразу обумовивши усі нюанси, а питання з Петропавлівською і Хатською школами потребує додаткового вивчення, про що наголосили присутні у залі голови цих місцевих рад.

Варто зазначити, що у випадку закриття зазначених чотирьох шкіл, для їх учнів буде організовано підвезення шкільними автобусами до інших навчальних закладів – відповідні та додаткові маршрути і рейси вже розроблено та запропоновано до розгляду.

За словами Олега Федоровича, прийняття таких непопулярних рішень – це не забаганка чи бажання, це умови, створені на державному рівні та закріплені законодавчо, під які ми, як громада району, маємо пристосовуватися.

Безперечно, депутати районної ради глибоко занепокоєні перспективою скорочення мережі освітніх закладів: це не лише порушить усталений десятиліттями механізм, а негативно відобразиться на житті людей. Учні будуть залежати від організації підвезення, вчителям прийдеться змінювати місце роботи, а деяким – її шукати за допомогою центру зайнятості. Так, це суттєві і геть непозитивні зміни, яких хотілось би уникнути. Але реальність нагадує про себе суворими фактами: з 1 січня 2021 року отримувачами освітньої субвенції з державного бюджету не будуть ті освітні заклади, де кількість учнів у класах не відповідає затвердженим нормам. По Петропавлівській школі – це лише 2млн.120 тис грн. на заробітну плату педагогічних працівників на рік. Тож час є ще до грудня?! Ні, його немає. Бюджет формується на календарний рік, а робота освітніх закладів – на навчальний і після першого семестру школу закрити буде ще більш проблематично, чим перед початком навчального року.

Тож, підводячи підсумок засідання було погоджено винесення на розгляд постійних комісій районної ради пакету документів по закриттю Андріївської та Гостроподолянської шкіл, а по двом іншим закладам – доопрацювати у дуже стислі терміни усі аспекти питання, зокрема по Петропавлівській ЗОШ провести додаткове обговорення.